درس دوازدهم - به سوی پاکی (1)

با تعجب به او نگاه کرد و گفت : این چه سوالی است ؟ یعنی واقعاً نمی دانی آب چیست ؟ آب همه ی زندگی ماست . اگر آب نبود هیچ کدام از ما بیش تر از چند لحظه زنده نمی ماندیم .

ماهی بزرگ این را گفت و از کنارش گذشت .

دیگر کلافه شده بود . او این جواب را از سایر ماهی ها هم شنیده بود ، امّا هنوز نمی دانست کجا می تواند آب را پیدا کند . با خودش می گفت : اگر آب این قدر مهم است ، پس چرا من تا به حال آن را ندیده ام ... ! ؟

روزها می گذشت و ماهی کوچک هم چنان در جست و جوی آب بود . یک روز وقتی در آب های کم عمق کنار ساحل مشغول بازی بود ، موج بلندی آمد و او را بر روی شن های گرم ساحل انداخت .

نفسش بند آمد و بی اختیار بالا و پایین پرید . با تمام توان سعی کرد خود را نجات دهد اما تلاشش بی فایده بود و بالاخره خسته و بی حرکت بر روی زمین افتاد .

در حالی که دهانش از بی آبی باز و بسته می شد ، چشم به دریا دوخته بود و به ماهی هایی که در آن بالا و پایین می پریدند ، نگاه می کرد . او حالا می فهمید آب چیست و چه قدر ارزش دارد ... .

دیگر امیدی به زندگی نداشت ، ناگهان موج بلندی به ساحل امد و آب اطرافش را فراگرفت . این آخرین فرصت بود تا بتواند خود را با آب همراه کند و ...

نعمت های ناشناخته

تصوّر کنید اگر آرزویی کنید ، خداوند همین الآن آ را برآورده کند ؛ از او چه می خواهید ؟

ما معمولاً آرزوی چیزهایی را می کنیم که پیش از این نداشته ایم . اما آیا تاکنون به چیزهایی که داریم توجه کرده ایم ؟ همان نعمت هایی که سایر مردم آرزوی آن ها را می کنند .

***

امام حسینعلیه السّلام درباره ی این بی توجهی به نعمت ها می فرماید :

تا زمانی که نعمت ها وجود دارند ، ناشناخته می مانند . اما همین که از دست بروند ، ارزش آن ها دانسته می شود . 

***

تاکنون به انگشت شصت خود به عنوان یک نعمت توجه کرده اید ؟

کافی است تنها یک بار تصمیم بگیرید از صبح تا شب از این انگشتان استفاده نکنید .

می توانید حدس بزنید چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

با این کار ، شاید بستن دکمه های پیراهنتان ساعت ها طول بکشد . بدون استفاده از انگشت شصت ، بازو بسته کردن شیر آب ، نوشتن یک متن کوتاه و حتی باز کردن در خانه با کلید می تواند کارهای دشواری به شمار آید . جالب این است که این مشکلات تنها به از دست دادن انگشت شصت مربوط نمی شود . و در بسیاری موارد ، سرماخوردگی شدید ، چشم درد ، و یا دندان درد می تواند زندگی ما را به هم بزند . همانگونه که می بینید ما فقط زمانی ارزش سلامتی خود را درک می کنیم که برای مدتی آن را از دست بدهیم و این در حالی است که بدون این نعمت ارزشمند ، پیمودن مسیر رشد بسیار دشوار خواهد بود . اکنون باید به این پرسش بپردازیم که چه برنامه ای می تواند سلامتی ما را تا زمانی طولانی تضمین کند ؟

فعالیت کلاسی

اگر به فروشگاههای لوازم خانگی سری بزنید ، در کنار هر دستگاه ، کتابچه راهنمایی را می بینید که شیوه ی نگهداری و استفاده صحیح از آن دستگاه را به خریداران آموزش می دهد .

1- می دانید بی توجهی به این کتابچه ها ، چه نتیجه ای را برای خریدارن در پی خواهد داشت ؟?نمی توانند از دستگاه درست استفاده کنند و زود آن را خراب می کنند .

2- بهترین کسی که می تواند شیوه ی درست نگهداری از یک دستگاه را به مردم بیاموزد کیست ؟ ?سازنده ی دستگاه

3- می توانید حدس بزنید پیچیده ترین دستگاه خلقت چیست ؟ ?بدن انسان

4- چه کسی می تواند بهترین برنامه نگهداری از این دستگاه بی نظیر را بیاموزد ؟ ?خداوند که آفریننده ی ما است ، این برنامه ها را توسط پیامبران و امامان در اختیار ما قرار داده است .

 

امام رضا علیه السّلام می فرمایند :

خداوند حکیم هر چیزی را که برای سلامتی مردم زیان آور بوده و باعث هلاکت و نابودی آنان می شود حرام و آن چه برای سلامتی آن ها مفید بوده را حلال کرده است .

 

توجه داشته باشیم که احکام اسلام ، تنها برای حفظ سلامتی جسم ما بیان نشده است و در بسیاری از موارد ، عمل به این احکام ، سلامتی روح ما را نیز تضمین می کند .

 

راه سلامت

 

یکی از سفارش های دین اسلام برای محافظت از انسان ، دوری از چیزهای نجس و ناپاک است .

این مسئله آن قدر اهمیت دارد که اگر کسی با لباس و یا بدن نجس نماز بخواند نمازش باطل است . به علاوه خوردن خوراکی هایی که در اثر تماس با نجاسات ، نجس شده اند ، در دین اسلام حرام است .

ما در ادامه ی این درس به بررسی بیش تر برخی از این نجاسات خواهیم پرداخت .

از چیزهایی که در دین اسلام ناپاک شمرده شده و مردم باید از تماس غیر ضروری با آن خودداری کنند ، می توان به خون اشاره کرد .

خونی که در بدن انسان جریان دارد ، مایعی ارزشمند است و بدون آن ، ادامه ی زندگی برای انسان غیر ممکن است . در دین اسلام خون بعد از خارج شدن از بدن انسان نجس است و به مسلمانان سفارش  می شود از تماس با آن خودداری کنند و برای نماز حتماً آن را پاک کنند .

یادآوری این نکته لازم است که نه تنها خون انسان ، بلکه خون حیوانی که خون جهنده دارد نیز نجس است .

بیشتر بدانیم

حیات بخش و ...

همان طور می دانید انتقال مواد غذایی ، ویتامین ها و اکسیژن به سلول های مختلف در بدن به عهده ی خون است . به همین سبب ، این مایع حیاتی همواره سرشار از اکسیژن و مواد غذایی متنوع است . میکروب ها و باکتری هایی که برای ادامه ی حیات خود نیازمند مواد غذایی هستند ، به محض ورود به بدن ، برای استفاده از مواد غذایی به خون حمله می کنند .

بدن انسان برای مبارزه با میکروب ها و باکتری های زیان آور ، سربازان کوچک و قدرتمندی در اختیار دارد که گلبول های سفید نام دارند . جالب است بدانید که در هر سانتی متر مکعب از خون ، بیش از هفت میلیون گلبول سفید وجود دارد .

 

تا زمانی که خون در بدن انسان جریان دارد ، این سربازان با قدرت تمام با دشمنان بدن می جنگند و آن ها را از بین می برند . اما هنگامی که خون از بدن خارج می شود ، گلبول سفید در زمان بسیار کوتاهی از بین می روند و خون به مرکز تجمع و رشد و تکثیر هر گونه میکروب و باکتری تبدیل می شود . در این زمان است که خون ، آلوده و بیماری زا می شود .

 

بنابراین ، همین خون که درون بدن موجب ادامه ی زندگی انسان است ، هنگامی که از بدن خارج می شود می تواند زندگی او را به خطر بیاندازد .

 

به یاد داشته باشیم که باز داشتن مردم از تماس با خون ، آن هم قرن ها پیش از کشف آلودگی های خون توسط دانشمندان ، نشانه ی دیگر بر اعجاز کلام خداوند و پیامبر اوست .

 

خودت را امتحان کن

با توجه به سخن امام حسن علیه السلام مردم چه زمانی به ارزش نعمت های خداوند پی می برند ؟

زمانی که نعمت ها از دست مردم می روند ، تازه به ارزش آن پی می برند .

چرا خداوند بعضی چیزها را حرام و بعضی چیزها را حلال قرار داده است ؟

طبق فرمایش امام رضا (ع) خداوند هر چیزی را که برای سلامتی مردم زیان آور بوده و باعث هلاکت و نابودی آنان می شود حرام و آن چه برای سلامتی آن ها مفید بوده را حلال کرده است .

 

/ 0 نظر / 31 بازدید