درس ششم – تولدی دوباره

 خِش خِش خِش  ...

این جا ؛ زیر درختان بلند و استوار ؛ با هر قدمی که بر می داری ، این صدا را می شنوی !

 

 

 

  

پاییز دارد تمام می شود و دیگر روی شاخه ها اثری از برگ های سبز دیده نمی شود .

برگ های زرد و تکیده ، یکی یکی و چند تا چند تا خود را مسافر بادهای پاییزی می کنند و برای همیشه با درخت وداع می کنند .

و چندی بعد ، دیگر هیچ برگی به شاخه ها نیست . نه سبز و نه حتی زرد

 

 

 

 

 

از آن درخت زیبا ، تنها شاخه هایی خشک و بی رنگ برجاست !

حالا زمستان است ، فصل مرگ درخت ! ...

 

.

.

.

امّا آیا واقعاً همه چیز تمام شده است ؟

آیا این پایان یک درخت است ؟

 

 

آیا می توانیم با تبر به جان این درخت افتاده و آن را به خاطر بی برگ شدنش قطع کنیم ؟

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی انسان ها فکر می کنند هر کسی که می میرد ، زندگی اش برای همیشه تمام می شود و دیگر وجود نخواهد داشت . به همین دلیل مرگ را ناخوشایند می دانند و از آن گریزانند ؛

  

امّا واقعیت این است که خداوند مهربان گذرگاهی قرار داده است تا انسان به جهان بزرگ تری وارد شود . رفتن از این دنیا برای انسان های مؤمن شیرین و دلپذیر است ؛ چرا که با ورود به جهان دیگر تولدی دوباره یافته و خوشی های آن ها شروع می شود .

  

 

امام حسین (ع) می فرماید :

مرگ ، پلی است که شما ( مؤمنان )  را از سختی ها و رنج های  این دنیا به باغ های وسیع و نعمت های دائمی می رساند ، کدام یک از شما دوست ندارد که از زندان به قصر برود؟

 بنابراین مرگ برای انسان های مؤمن یکی از نعمت الهی است ؛ زیرا پس از آن پاداش های خود را دریافت می کنند . البته گروه دیگری از مردم به دلیل این که نتوانسته اند برای آن جهان توشه ای فراهم کنند ، همواره از مرگ هراسانند و آرزو می کنند برای همیشه در این دنیا بمانند .

  

امام صادق (ع) می فرماید :

مرگ  برای مؤمن مانند بویی خوش است که وقتی به مشام او می رسد ، تمام رنج ها و دردهایش را از بین می برد ،

 

 

 

 

اما برای کافر از نیش مار و زهر عقرب هم دردناک تر است .

                                             

 

  

گناهکاران و ناسپاسان با مرگ ، به مجازات بزرگ خداوند نزدیک و نزدیک تر می شوند و برای همین ، هر قدر بدکارتر باشند ، از مردن وحشت بیشتری دارند .

مزرعه ی آخرت

اگر به اطرافتان توجه کنید ، مردم زیادی را می بینند که هر روز صبح با عجله از خانه هایشان خارج شده و به سر کارهیشان می روند . آن ها تلاش زیادی می کنند تا زندگی بهتر و راحت تری داشته باشند ، زیرا می دانند که آسایش و راحتی فقط با سعی و کوشش به دست می آید .

اگر برای راحتی در زندگی چند ساله باید این همه تلاش کنیم ، پس برای ادامه این زندگی که پس از مرگ هم جریان دارد ، باید چقدر تلاش کنیم ؟

کسی که می داند بعد از مرگش ، زندگی جاودان در پیش روی اوست ، از همین حالا برای آسایش در این زندگی ، کوشش را آغاز می کند . به دیگران ستم نمی کند ، از عمر خود به درستی استفاده می کند و در مواجه با مشکلات امید خود را از دست نمی دهد .

او می داند که بنابر حدیث پیامبر اکرم صلّی اللهُ علیه وآله دنیا کشتزار آخرت است . (الدُّنیا مَزرَعةُ الآخِرَة ) ، پس تردیدی نخواهد داشت که هر چه امروز در این کشتزار بکارد ، روزی محصول آن را خواهد چید . پس حواسش را جمع می کند تا در کشتزارش چیزی بکارد که محصولاتش را دوست داشته باشد ، نه چیزهای بی ارزش و علف های هرز .

این را هم فراموش نکنیم که خداوند به کسی که در راهی درست تلاش کند ، کمک می کند و او را به سعادت می رساند .

 

 

 

             از مکافات عمل غـــافل نشو        

             گندم از گندم بروید جو ز جو

 

 

اگر کار بدی انجام دهی مجازات می شوی . اگر کار خوبی انجام دهی پاداش آن را نیز دریافت خواهی کرد . هر عملی به تناسب خودش با آن رفتار می شود . مانند این که هر کسی گندم بکارد ، گندم درو می کند . نه چیز دیگر .

 

 

 

هر کسی طعم مرگ را خواهد چشید و قطعاً پاداش هایتان را به طور کامل در روز قیامت دریافت خواهید کرد .

پاداش کامل

اکنون شاید از خودمان بپرسیم که چرا خداوند در همین دنیا مردم را به پاداش و مجازات کارهایشان نمی رساند ؟

***

به کاری که امام حسینعلیه السلام و یارانش در روز عاشورا انجام دادند فکر کنید ؛ او هر چه داشت در راه خدا داد ؛ جانش را ، فرزندانش را ، بهترین خویشاوندان و دوستانش را ، چه پاداشی در این دنیا می تواند این فداکاری امام حسین علیه السلام و یارانش را جبران کند ؟

کارهای خوب فراوان دیگری نیز وجود دارد که پاداش آن ها در این دنیا ممکن نیست .

کارهای بد و ناپسند نیز این گونه است و مجازات کامل آن در این دنیا ممکن نیست . کسی که صدها نفر را می کشد یا هزاران نفر را گمراه می کند و یا اموال عده ی زیادی را می دزدد ، چگونه می شود او را به مجازات کامل کارهایش رساند ؟

/ 0 نظر / 13 بازدید